Baykal'dan Sevgin'e Tam Destek

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen'le ilgili olarak ortaya atılan ve parti içinde de krize neden olan olayda Sevigen'e destek verdi. Baykal, "Linç yapmaya kimse kalkmamalı" dedi.

Baykal, NTV'de canlı yayına katılarak Sevigen'le ilgili olarak ortaya atılan iddiaları değerlendirdi. Deniz Baykal, Sevigen'le ilgili olarak sözü edilen kasetlerin ortada olmadığını ve basında yer alan iddiaların kanıtlanamadığını belirtti.

Mehmet Sevigen ile ilgili 1 milyon 125 bin dolarlık kar payı sözleşmesi iddiasının "net olmadığını kaydeden Baykal, "Yolsuzluk olarak değerlendirilecek bir durum yok, bunun bir yolsuzluk olarak, bunun bir haksız kazanç olarak değerlendirilmesine karşıyım, ortada alınmış bir para yok" dedi.

Siyasilerin ticari ilişkilere girmesine karşı olduğunu da kaydeden Baykal, "Ancak, Linç yapmaya kimse kalkmamalı" diye konuştu.
İşte Baykal'ın konuşmasından satırbaşları:
Yolsuzluk ile etik ayrımı iyi yapmalıyız
Parti içinde de bu konuyu konuşmadım, ilk defa konuşuyorum

Sevigen'e "dayan bunlar geçecek" demedim
İddialar ispatlansın, ne yapacağımızı herkes görür
Bu olayın, Şaban Dişli olayıyla hiçbir benzerlik yok

İmar değişikliği için hiçbir siyasi baskısı yok. Hatta hiçbir somut kanıt yok

Kredi için bir siyasi girişim de yok.
İmar değişikliği yapılmış bir arazi ile bir girişim var ama ticari ilişki yok.
Arsanın satışına sen de 200 bin dolar yatır, iş bittikten sonra sana da pay verelim deniliyor. Ama Sevigen bu parayı bulamadığı için yapılan protokol işlevsiz kalıyor.

Ortada kanunlara göre bir suç yok.
Ama benim anlayışıma da uygun değil. Partililerin ticari ilişkilere girmesini doğru bulmuyorum. Ama bunun önemli bir yolsuzluk olarak yansıtmak doğru değildir.

Ben bu tür şeylerde hassasiyet gösterilmesini beklerim. Ama ortada bir haksız kazanç yok. Çünkü para yatırılmadı. Ama herkes soruyor: Orada dairesi var mı? Bakıldı ama yok. Böyle linç olmaz, bir adamı öldürecekseniz sebebini de söyleyin.

Bu kişiyle ilgili bir süredir bir gazete yayınlar yapılıyor. Güya bir ses kaydı varmış, orada Sevigen'in adaydan 600 bin dolar istediği öne sürülüyordu. Ama aradan günler geçti, nerede kayıt, çıkmadı. Çıkıp bir özür bile dilemediler.